پیگیری وضعیت سفارش
وضعیت سفارش شما

برای اطلاع از وضعیت سفارش خود شماره سفارش را وارد کنید.

علت ساییدگی لاستیک خودرو چیست؟

علت ساییدگی لاستیک خودرو چیست؟

سایش لاستیک‎ خودروها بیشتر در خودروهای قدیمی دیده می‌شود که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. یکی از مشکلات عمده و متداول که بیشتر خودرو های قدیمی درگیر آن هستند، آن است که به مرور زمان زاویه های تنظیم این خودروها به هم می خورد و نیز هنگام انجام تعمیرات توسط تعمیرکاران غیر مجرب، این اندازه‌ها رعایت نمی‌شوند یا اصلا دقیق تنظیم نمی‌شوند.علت ساییدگی لاستیک خودرو چیست؟ 

فرمان ماشین در حین حرکت نباید به چپ یا راست منحرف شود، حتی اگر آن را رها کنید، نباید چنین وضعی پیش بیاید. گاهی هم فرمان لرزش دارد، بعضی وقت‌ها تنظیم فرمان آنقدر به هم خورده است که اصطلاحا می گویند فرمان گیج است چون به درستی عمل نمی‌کند. سایش لاستیک‌ها علاوه بر این‌ها می تواند علل گوناگون دیگری از جمله خرابی و ساییدگی پلوس ها، ایراد در بالانس چرخ‌ها و یا حتی تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها داشته باشد.

ساییدگی غیر عادی لاستیک ها نشانه خوبی است برای این‌که متوجه شویم که زمان تعویض آن‌ها فرا رسیده است.

یکی از وسایلی که در دنیای امروزه از آن برای حمل و نقل استفاده می شود و توانست در چند سال اخیر به میزان زیادی پیشرفت نماید، متعلق به اتومبیل ها می باشد که بی شک جزء پیشرفته ترین صنعت های حال حاضر جهان می باشد و توانسته است تا در زندگی انسان ها تاثیر مثبتی بگذارد.

لاستیک سایی

جالب است بدانید اولین اتومبیل جهان در سال 1678 میلادی توسط فردیناند فربیست ساخته و طراحی شد که نشان دهنده قدمت این صنعت می باشد.

از این رو امروزه اتومبیل ها نسبت به گذشته پیشرفت کرده و ما باید بیشتر از آنها مراقبت به عمل آوریم و تمام قطعات اتومبیل باید در طی برنامه ای مشخص تعویض و بررسی شوند.

بطور کلی می تواند تمام قطعات یک اتومبیل را همانند انسان دانست که برای مثال قلب تپنده آن موتور و چشمان آن چراغ های جلو هستند که راه را برای رانندگی روشن می کنند و از این رو تمام قطعات اتومبیل در کنار هم می توانند نیازهای یکدیگر را رفع کنند و مکمل هم قرار گیرند.

علت ساییدگی لاستیک خودرو چیست؟

فرمان خودرو:

اگر خودرو شما به هنگام رانندگی به یک سمت کشیده می‌شود ( بخصوص زمانی که فرمان را رها میکیند)، اولین کاری که باید انجام دهید این است که میزان بودن باد لاستیک ها را چک کنید. اما اگر باد لاستیک ها را چک کردید و تنظیم بودند، آن‌گاه ممکن است اشکال در جای دیگری باشد.

فنر بندی:

فنر بندی ماشین از اجزای متعددی تشکیل شده است در این حالت لازم است که هم راستایی چرخ ها و یاتاقان های آنها و بوش و میله تعادل و بازوهای کنترل فنر و خود فنرها را بررسی کنید. اگر بخش هایی از فنر ها دچار ساییدگی شده یا صدمه دیده اند باید تعویض شوند. چون اگر این کار صورت نگیرد باعث فرسودگی و صدمه دیدن پیش از موعد سایر بخش های سیستم فنر بندی و خودرو می شود.

یکی از نکات مهم ساییدگی لاستیک که اگر خودرو شما به هنگام رانندگی به یک سمت کشیده می‌شود (به ویژه زمانی که فرمان را رها می کیند) نخستین کاری که باید انجام دهید این است که میزان بودن باد لاستیک‌ها را چک کنید. ولی اگر باد لاستیک‌ها را چک کردید و تنظیم بودند آنگاه ممکن است اشکال در جای دیگری باشد،

ممکن است، میل فرمان نامیزان باشد یا زاویه کمبر و کستر درست نباشند یا فرمان درست در مرکز تنظیم نشده باشد. اگر فرمان ماشین شما بیش از اندازه بازی دارد یا به سختی می‌پیچید، باید مارپیچ فرمان و قطعات داخلی جعبه فرمان را چک کنید.

همراستایی:

برای هدایت کردن مناسب و درست خودرو و جلوگیری از ساییدگی لاستیک ها؛ لازم است که چرخها هم راستا باشند. این کار باعث می شود که از ساییدگی و اصطکاک و سر خوردن چرخها جلوگیری شود. ضمن اینکه میزان مصرف سوخت هم کاهش می یابد و از وارد آمدن فشار بر روی فرمان و سیستم فنر بندی کاسته می شود و هدایت خودرو بهتر صورت می گیرد.

برای همراستایی و تنظیم چرخهای خودرو سه نوع تنظیم وجود دارد:زوایای کبر، کستر و تفارب و تنافر زاویه چرخ ها

کمبر و کستر به معنی مقدار بیرون بودن و داخل بودن قسمت جلوی چرخ‌ها است . هدف از این تنظیم توزیع بار خودرو به طور متوازن بر روی سطح جاده است. این کار باعث می شود که فرمان دهی خودور به سهولت صورت گیرد و از سایش لاستیک ها جلوگیر به عمل آید.