چگونه سایز تایر خود را بدانیم

سایز

قسمت 1 از 3: پهنا قسمت تایر را پیدا کنید
پهنا عددی است که بلافاصله بعد از نوع تایر در یک عدد سه رقمی می آید. پهنا ، عرض کلی تایر را نشان می دهد. این اندازه گیری با وسیع ترین نقطه دیوار جانبی داخلی تا وسیع ترین قسمت دیوار جانبی خارجی اندازه گیری می شود. لاستیک های عریض عموماً چسبندگی بیشتری برای خودرو ایجاد می کنند ، اما می توانند سنگین تر باشند و باعث مصرف سوخت بیشتر شوند.
مرحله 1: اولین مجموعه اعداد را بعد از حرف بخوانید. سه رقمی خواهد بود و اندازه گیری عرض لاستیک شما به میلی متر است. به عنوان مثال ، اگر اندازه تایر 215/55R16 باشد ، عرض مقطع تایر 215 میلی متر است.

پهنای لاستیک
فاق لاستیک

قسمت 2 از 3: نسبت ابعاد لاستیک و ارتفاع دیوار جانبی را تعیین کنید( فاق لاستیک)
فاق تایر نسبی است این نسبت ابعاد ارتفاع دیواره لاستیک باد شده نسبت به عرض مقطع(پهنا) است. به صورت یک درصد اندازه گیری می شود. عدد بالاتر برای فاق ،نشان دهنده ی دیواره کناری بلندتر است. یک تایر با فاق بالاتر ، مانند “70” ، یک سواری نرم تر و سر و صدای کمتری را از جاده انتقال میدهد، در حالی که نسبت ابعاد پایین ، عملکرد بهتر و فرمان پذیری بالاتری را فراهم می کند.
مرحله 1: نسبت ابعاد را پیدا کنید. بلافاصله بعد از خط اریب( / ) که بعد از پهنای تایر میباشد نسبت ابعاد تایر یک عدد دو رقمی است.
مرحله 2: ارتفاع دیوار بغل را محاسبه کنید. اگر می خواهید اندازه گیری ارتفاع دیوار جانبی (فاق) را بر حسب میلی متر بدست آورید ، عرض مقطع(پهنا) را در عدد نسبت ابعاد(فاق) ضرب کنید ، سپس آن را بر 100 تقسیم کنید.
به عنوان مثال ، اجازه دهید از لاستیکی با اندازه 215/55R16 استفاده کنیم. ضرب 215 (پهنا) در 55 (فاق). پاسخ 11825 است.که تقسیم بر 100 کرده و اندازه دیواره 11.825 میلیمتر میشود.
حرف بعدی درست بعد از نسبت ابعاد تایر ( فاق) این توضیح را می دهد که لایه های تایر چگونه ساخته شده است، اما نشان دهنده اندازه تایر نیست. در اکثریت اتومبیل های سواری امروز یک “R” برای این بخش است ، که مشخص میکند تایر رادیال است. نوع دیگر ساخت لایه های تایر بایاس است که بدلیل سایش بیش از حد و مصرف سوخت بیشتر منسوخ شده است .

قسمت 3 از 3: قطر تایر و چرخ را تعیین کنید
یکی از مهمترین اعداد روی لاستیک شما قطر است. لاستیکی که انتخاب کرده اید باید بتواند روی رینگ ماشین شما قرار بگیرد. اگر لاستیک از رینگ کوچک باشد ، نمی توانید لاستیک را روی رینگ سوار کنید. اگر قطر داخلی تایر خیلی بزرگ باشد ، در مقابل لبه نمی ایستد تا مهر و موم شود و نمی توانید آن را باد کنید.
برای یافتن قطر تایر و چرخ ، به آخرین عدد در ترتیب اندازه نگاه کنید. این یک عدد دو رقمی است اما برخی از تایرهای بزرگتر ممکن است شامل یک نقطه اعشاری باشد ، مانند “21.5”.
این شماره به شما اطلاع می دهد که برای مطابقت با رینگهای ماشین به چه اندازه لاستیک نیاز است. قطر تایر و رینگ بر اساس اینچ اندازه گیری می شود. به عنوان مثال در 215/55R16 ، قطر تایر و چرخ 16 اینچ است.
با انتخاب صحیح تایرها ، می توانید تجربه رانندگی راحت و دلپذیری داشته باشید. اگر می خواهید از تناسب ، عملکرد و ایمنی خود اطمینان حاصل کنید ، جایگزینی لاستیک خود با لاستیک دارای مشخصات مناسب بسیار مهم است.
گاهی اوقات ، فرسودگی بیش از حد یک لاستیک می تواند نشان دهنده مشکل دیگری در سیستم خودرو باشد ، مانند مشکل در ترمزها یا سیستم تعلیق. اگر می خواهید قبل از تعویض لاستیک سیستم های خود را بررسی کنید ، یک مکانیک مجاز می تواند مشکل سایش بیش از حد اتومبیل شما را بررسی کند تا قبل از تعویض مطمئن شود که همه سیستم های دیگر به درستی کار می کنند.

رینگ