برچسب انرژی لاستیک

خرید لاستیک

در نوامبر 2012 در اروپا قانون استفاده از برچسب انرژی برای انواع لاستیک خودرو اجباری شده و لذا هنگام خرید با مشاهده برچسب انرژی بر روی لاستیک می‌توان مشخصات و ویژیگی آن را برسی کرد .بطور کلی برچسب انرژی لاستیک حاوی سه دسته اطلاعات مهم بصورت ذیل بوده و لاستیک ها رابه ترتیب از A بهترین به G ضعیف ترین رده‌بندی می کنند.

 

1-بازدهی سوخت / شدت مقاومت غلتشی 

افت انرژی در زمان حرکت خودرو به عنوان مقاومت غلتشی معرفی میشود. این مقاومت همواره در برابر حرکت خودرو بوده و به ترمز دهی کمک میکند. همچنین تاثیر مستقیم بر روی مصرف سوخت و بنابراین محیط زیست دارد و با توجه به آیین‌نامه اتحادیه اروپا بصورت گرید A تا G معرفی می شود که گرید A بالاترین کارایی و G کمترین کارایی را داراست و هرچه این گرید بالاتر باشد افت انرژی کمتر خواهد بود. سالیانه میزان بین بهترین و ضعیف ترین گرید تقرریبا 90 لیتر بوده که این مقدار در زمان عمر مفید لاستیک برابر 5 تانکر سوخت 240 لیتری خواهد بود.

2-استحکام و قدرت چسبندگی لاستیک در هنگام رطوبت و جاده های لغزنده

برچسب استحکام و قدرت چسبندگی یک تایر در زمان رطوبت و جاده های لغزنده، اطلاعاتی در ارتباط با اهمیت ایمنی در جاده های مرطوب در اختیار متقاضی قرار میدهد. معیار این استحکام در قوانین اتحادیه اروپا مانند معیار بازدهی سوخت به صورت گرید A تا G محاسبه می شود. تفاوت خط قرمز گرید ها 3 متر (تقریبا معادل طول یک ماشین)  بوده و لذا تفاوتت بین گرید A و  18 Gمتر ( 4 ماشین) خواهد بود. که این مسافت بر اساس یک جاده بدون تصادف ارزیابی شده است.

3- سر و صدای خارجی تایر در هنگام چرخش

شدت سنجی سرو صدای یک تایر بر مبنای دسیبل ارزیابی شده و این مقدار به سه دسته موج صدا تقسیم می شود . دسته اول بصورت آرک سیاه نشان داده میشود که بیانگر بهترین عملکرد برای سنجش صدااست و این بدان معنی است که سطح صدای لاستیک حد اقل 3 دسیبل از حد مجاز کمتر استو در حالی که نشانه دسته سوم 3 آرک سیاه رنگ بیانگر کارایی ضعیف تایر از نظر صدا میباشد و عدد کنار آن نشانگر صدای تولید شده توسط لاستیک در حال حرکت میباش که صدای ممتد ایجاد شده بالای 80 دسی بل می تواند مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *